Sa početkom visokih temperatura verovatno ste u automobilu požurili da upalite klimu, ali pri tome možda uočili da unutrašnjost niti miriši baš ugodno, niti se vazduh dovoljno hladi.

Pri tome, neki nepoznati zvuk dopire iz otvora za dovod vazduha u kabinu?
Ni potrošnja goriva se nije smanjila iako su letne gume na automobilu, nema ni snega ni leda ni proklizavanja ni duge vožnje u niskim stepenovima prenosa!
Zaključak je samo jedan – klima uređaj mora na kontrolni pregled. A rešenje još jedno – vozi dalje pa ćeš nakon pet-šest hiljada kilometara potrošiti onoliko novca koliko bi koštala popravka uređaja. A klima-uređaj neće raditi kako treba. Automobil sa uključenim ispravnim klima-uređajem za vreme uobičajene vožnje troši samo od 2 do 3 odsto više goriva.
Dakle, u prosečnom automobilu iz srednje klase, koji troši oko 7 litara goriva na 100 kilometara, to je povećanje potrošnje za oko 2 decilitra na 100 kilometara. Istina, klima-uređaj će sasvim solidno hladiti unutrašnjost vozila čak i ako mu nedostaje i više od četvrtine gasa, ali će se pritom prosečna potrošnja goriva povećati za više od jedne litre.
Zašto je važno redovno održavati klimu?
To osigurava njegovu dugotrajnost, a vozaču i putnicima ugodno putovanje i – zdravlje! Nedovoljna količina plina ili neispravan uređaj povećavaju potrošnju goriva i zagađenje okoline.
Takođe, kada je klima-uređaj uključen mikroorganizmi, mahom bakterije, raspršuju se u unutrašnjosti vozila, a to putnici prepoznaju kao neugodan miris. Osim po smradu, nedostatak plina u sistemu ili njegovu neispravnost prepoznajemo po tomu što ne uspevamo da dobijemo temperaturu koju smo programirali ili kada se vazduh čak uopšte ne hladi. A da nešto nije u redu ‘javlja’ nam i buka iz otvora sistema za dovod vazduha u kabinu.
Samo kada uredno održavamo sistem klimatizacije, brinemo o redovnom čišćenju rashladnih i uljnih gasova u kompresoru i proveravamo kod servisera da li curi gas sigurni smo klima-uređaj može raditi punom snagom. On se sastoji od mnogo gumenih cevi i koje ne dihtaju uvek 100 odsto. Kroz mikroskopske rupe i pore iz kućišta kompresora gas za rashlađivanje neprestano izlazi u atmosferu.
Važno je spomenuti i zagađenje okoline. To je bio jedan od razloga uvođenja novoga gasa R1234f, koji je daleko manje štetan za okolinu. A poređenja radi, recimo da je ‘stari’ gas R134a čak 1.430 puta štetniji za atmosferu nego ugljen-dioksid (CO2).
Preporučuje se servisiranje klima uređaja u autu svake dve godine, a zamena filtera u unutrašnjosti 1 ili 2 puta godišnje. Punjenje klima uređaja košta od 20 pa do oko 40 eura, u zavisnosti od toga koliko je potrošena.
Punjenje traje od 30 do 60 minuta.
Izvor: Autostart.24sata.hr