Kao što je već poznato Audi A3 8L je luksuzna verzija Golfa IV sa kojim deli mnoge komponente, poput motora i šasije. U početku u ponudi je bila samo varijanta sa troja vrata i pogonom na prednje točkove. Godine 1998. u ponudu je ubačen za Audi tipičan „quattro“ pogon na sva 4 točka. Audi je lansirao model A3 kao sportsku alternativu Golfu. A3 8L je dostupan sa benzinskim motorima od 101KS do 225KS, a dizel TDI motori od 90KS do 130KS. Prednji vazdušni jastuci su standardni, a ESP je bio standard za benzinske modele od 180KS – 210KS, u drugim modelima je bio dostupan samo uz doplatu. Audi je optički redizajnirao A3 2000. godine, čime je dobio nova prednja i zadnja svetla, a ESP je postao standard za sve modele, piše portal auto-mane.com.

Mane
- Kvalitet unutrašnjosti
- Često menjanje zupčastog remena
- Neudobno vešanje
- Izduvni sistem je podložan rđanju
- Problemi sa kvačilom
- Problemi sa žmigavcima
- Potrebna pažnja kod Xenon farova
- Problemi sa gumenim nosačima prednjih poprečnih ramena
Prednosti
- Pocinkovana karoserija koja pruža odličnu zaštitu od korozije
- Jako visoka sigurnost vožnje
- Od 1999. godine visok kvalitet i pouzdanost
- Dobra sigurnost putnika
- Jeftini rezervni delovi
Zbog velike srodnosti prema Golfu IV, Audi A3 deli iste nedostatke sa njim. U početku kvalitet unutrašnjosti nije bio na nivou premium segmenta u koji je A3 klasifikovan. Plastični delovi pucaju, sedišta se klimaju, okovi su jeftini i čvrsti i stoga često pucaju, završna obrada prekidača i podizača prozora je neupadljiva. Unutrašnjost je poboljšana faceliftom 2000. godine, ali ni to nije rešilo prethodne nedostatke enterijera, jer je dolazilo do pucanja površina na rukohvatima i prekidačima. Standardna oprema je bila oskudna, čak je i originalni radio morao da se dopuni. Električni prozori su uvek standardni, ali treba napomenuti da se često kvare. Nakon renoviranja licafacelifta, neki modeli A3, kao i svi modeli S3, imaju ksenonske farove. Za modele sa ksenonskim farovima potrebno je obratiti pažnju na funkcionalnost zbog visokih troškova popravke.
Kod prvih TDI-dizel motora najveći nedostatak je pucanje razvodnog remena, koji bi trebalo menjati na svakih 60.000 km. Modeli nakon 2000. godine su pouzdaniji, ali treba obratiti pažnju na šasiju, indirektno upravljanje i gumene nosače prednjih poprečnih ramena. Problemi sa žmigavcima i zarđalim izduvnim sistemom takođe su česti. Telo A3 obično nema problema sa rđom i dobro je zaštićeno od korozije jer ima pocinkovano telo. Pažnju treba obratiti i na kvačilo koje se, s obzirom na premium klasu vozila, dosta brzo troši i pre 90.000 km.
Uprkos starosti prvog modela, A3je i dalje dobar izbor polovnih automobila. Modeli nakon facelifta 2000. godine, su naravno bolja varijanta koju karakteriše lepša optika, savremeniji motori i bolji dizajn enterijera. Najveći nedostatak novijih modela je unutrašnja optika koja se brzo troši, ali se može jeftino zameniti.
Izvor: auto-mane.com